NMH-2014-0907.jpg

Jazz på prøve: Jazzstudentenes eksamensfestival

Hør de ferskeste av landets jazzmusikere på rekke og rad på Victoria nasjonale jazzscene. Dørene åpner kl. 18.30 hver kveld.

  • Onsdag 24. mai kl. 19.00–mandag 12. juni kl. 22.00
  • 19.00
  • Nasjonal jazzscene, Victoria
  • Gratis

Medvirkende

Bachelorstudenter 1. avdeling 23. til 29. mai
Masterstudenter 30. mai til 6. juni
Bachelorstudenter 2. avdeling 7. til 12.juni

Program

Tirsdag 23. mai kl. 19.00

Andréa Louise Horstad (sang/ fx) 
Med Audun Haave Reknes (synth), Martin Sternberg (flygel), Torstein Slåen (gitar), Eskild Myrvoll (bass), Bård Berg (trommer)

Tirsdag 23. mai kl. 19.45

BERGILL – Åshild Hagen (sang)
Med Håvard Funderud (gitar), Kenneth Enes Kristoffersen (trommer og vibrafon), David Hveem (bass og bassklarinett), Alice Lewin (koring), Lisbeth-Anita Grimsø Olsen (koring), Johanne Johnsen (koring)

Tirsdag 23. mai kl. 20.30

Birte Slettevoll (sang) 
Med Helga Myhr (fele), Lyder Øvreås Røed (trompet), Kai von der Lippe (piano), Håkon Norby Bjørgo (kontrabass), Oskar Johnsen Rydh (trommer/perkusjon)

Tirsdag 23. mai kl. 21.15

Fieh – Sofie Tollefsbøl (sang) 
Med Ola Øverby (trommer), Jørgen Kasbo (gitar), Andreas Rukan (bass), Arthur Kay Piene (tangenter), Lyder Øvreås Røed (trompet)

Onsdag 24. mai kl. 19.00

Torstein Slåen (gitar) 
Med Martin Sternberg (tangenter), Lyder Øvreås Røed (trompet), Sofie Tollefsbøl (vokal), Ola Øverby (trommer)

Onsdag 24. mai kl. 19.45

Andreas Andersen (gitar) 
Med Ola Øverby (trommer), Henrik Sandstad Dalen (bass)

Onsdag 24. mai kl. 20.30

Kanaan – Ask Vatn Strøm (gitar) 
Med Eskild Myrvoll (bass), Ingvald André Vassbø (trommer)

Fredag 26. mai kl. 19.00

Ola Øverby (trommer) 
Med Sofie Tollefsbøl (vokal), Edvard Synnes (tangenter), Andreas Rukan (P-bass), Torstein Slåen (gitarer), Jørgen Kasbo (gitarer)

Fredag 26. mai kl. 19.45

Torjus Nevland (trommer) 
Med John William Bøe Haugland (gitar), Markus Hafsund Gundersen (bass), Martin Sternberg (piano), Daniel Stähler (vokal) (låt 1 og 2), Lars Jonas Bergo (orgel) (låt 1 og 2), Lauritz Skeidsvoll (saksofon) (låt 3 og 4)

Fredag 26. mai kl. 20.30

Lorenzo trio – Bård Berg (trommer) 
Med Simen Wie (bass), Lorenzo Nardocci (piano)

Fredag 26. mai kl. 21.15

Martin Sternberg (piano) 
Med Sigrid Aftret (tenorsaksofon), Selma French Bolstad (fele og vokal), Rasmus Kjorstad (oktav-fele), Torstein Slåen (gitar), Henrik Sandstad Dalen (bass), Ola Øverby (trommer)

Mandag 29. mai kl. 19.00

Karl Erik Eilertsen Horndalsveen (bass) 
Med Lauritz Lyster Skeidsvoll (saksofon), Torstein Slåen (trommer), Ola Øverby (kontrabass)

Mandag 29. mai kl. 19.45

Kanaan – Eskild Myrvoll (bass) 
Med Ask Vatn Strøm (gitar), Ingvald André Vassbø (trommer)

Mandag 29. mai kl. 20.30

Robin Løvøy (saksofon) 
Med Adrian Barstad Andresen (trompet), Ola Lømo Ellingsen (trompet), Filip Brekke Steigedal (trombone), Bror Havnes (saksofon), Simen Jakobsen (tangenter), Simen Wie (bass), Harald Jordal Johannessen (gitar), Thorleif Bratval (gitar), Markus Nordin (trommer), Markus Fostvedt (perkusjon)

Mandag 29. mai kl. 21.15

Lauritz Skeidsvoll (saksofon) 
Med Martin Sternberg (rhodes), Kenneth Enes Kristoffersen (trommer), Ola Øverby (trommer), Håvard Nordberg Funderud (el-gitar), Rasmus Kjorstad (fele), Asle Bråthen (el-bass)

Tirsdag 30. mai kl. 19.00

Past present med gjest: John Derek Bishop
Alexander Hoholm (kontrabass)
Simen Kiil Halvorsen (trompet) 

Med John Derek Bishop (elektronikk og live sampling)

Tirsdag 30. mai kl. 20.15

Proxemics – Michael McCormick (gitar) 
Med Laura Swankey (vokal og elektronikk), Knut Kvifte Nesheim (trommer og vibrafon)

Tirsdag 30. mai kl. 21.30

Kasper Værnes Quartet – Kasper Skullerud Værnes (saksofon) 
Med Kjetil Jerve (piano), Trygve Fiske (bass), Andreas Wildhagen (trommer)

Onsdag 31. mai kl. 18.00 i Levinsalen

Fredrik Johan Rasten (gitar) 
Med Torstein Lavik Larsen (trompet)

Onsdag 31. mai kl. 19.30

Tarjei Kjerland Lienig (piano) 
Med Emil Brattested (gitar), Magnus Falkenberg (bass), Erlend Olderskog Albertsen (kontrabass og saksofon), Oskar Johnsen Rydh (trommer)

Onsdag 31. mai kl. 20.45

Avatar – Sanskriti Shrestha (tablas/ perkusjon) 
Med Henriette Eilertsen (fløyte), Hans P Kjorstad (fiolin), Magnus Wiik (gitar og banjo), Erlend Olderskog Albertsen (bass), Andreas Wildhagen (trommer)

Torsdag 1. juni kl. 19.00

Anja Eline Skybakmoen (sang) 
Med Helge Lien (flygel), Jonas Barsten (trommer), Aleksander Sjølie (gitar), Håkon Åse (fiolin)

Torsdag 1. juni kl. 20.15

Meade Richter

Torsdag 1. juni kl. 21.30

Michal Wróblewski Ensemble – Michal Wróblewski (altsaksofon) 
Med Håkon Aase (fiolin), Seshen (vokal), Henrik Munkeby Nørstebø (trombone), Martin Morland (bass), Magnus Sefaniassen Eide (trommer), Magnus Grimnes (gitar)

Fredag 2. juni kl. 20.00

Musikkhøgskolens storband featuring Fredrik Høyer

Tirsdag 6. juni kl. 19.00 i Levinsalen

Ayumi Tanaka (piano) 
Med Christian Wallmrød (piano), Johan Lindvall (piano)

Onsdag 7. juni kl. 19.00

Rastko Obradovic Quartet – Rastko Zoran Obradovic (tenorsaksofon) 
Med Raymond Storaunet Lavik (trommer), Alexander Hoholm (bass), Martin Sandvik Gjerde (piano)

Onsdag 7. juni kl. 20.15

Sigurd Evensen (trombone) 
Med Stig Espen Hundsnes (trompet 1), Pål André Grimstad Worren (trompet 2), Jørgen Lund Karlsen (saksofon 1), Lauritz Skeidsvoll (saksofon 2), Nils Andreas Granseth (trombone 1), Runar Fiksdal (trombone 2), Edvard Synnes (piano), Kjartan Gullikstad (gitar), Martin Morland (el- og kontrabass), Henrik Håland (trommer), Silya Nymoen (vokal)

Onsdag 7. juni kl. 21.30

Tina Lægreid Olsen (saksofon) 
Med Torstein Slåen (gitar), Sander Eriksen Nordahl (barytongitar/bass), Ivar Myrset Asheim (trommer)

Torsdag 8. juni kl. 19.00

Billy Meier – Ivar Myrset Asheim (trommer) 
Med Henriette Hvidsten Eilertsen (fløyte), Hans P Kjorstad (fiolin), Sander Eriksen Nordahl (gitar), Martin Morland (bass)

Torsdag 8. juni kl. 20.15

Bangkok Lingo – Henrik Håland (trommer) 
Med Lyder Øverås Røed (trompet), Lauritz Skeidsvoll (saksofon), Olav Imerslund (kontrabass)

Torsdag 8. juni kl. 21.30

Hans P. Kjorstad (fele) 
Med Frode Haltli (akkordeon), Per Oddvard Johansen (trommer og vibrafon), Håkon Thelin (kontrabass)

Fredag 9. juni kl. 19.00

Bye Victoria – Vilde Bakken (sang) 
Med Stian Unhjem (gitar), Hallvard Gaardløs (bass), Sjur Vidar Lilleås (trommer) og Sommerbandet: Bjørn-Even Bjarkli Verbeke (piano), Martin Morland (bass), Knærten Simonsen (trommer)

Fredag 9. juni kl. 20.15

Audun Barsten Johnsen (piano) 
Med Marcus Løvdal (gitar), Hallvard Gaardløs (bass), Jonas Barsten (trommer)

Fredag 9. juni kl. 21.30

Bjørn-Even Bjarkli Verbeke (piano) 
Med Hans P Kjorstad (fele), Joel Ring (bass), Tore Ljøkelsøy (trommer), Lyder Øvreås Røed (trompet)

Lørdag 10. juni kl. 19.00

Hanna Venia – Hanna Nydal (sang) 
Med Martin Sandvik Gjerde (piano), Kristian B. Jacobsen (el-bass), Steinar Mossige (trommer)

Lørdag 10. juni kl. 19.45

Sounds from the Sea Sextet – Giuseppe Pantano Creazzo (sang) 
Med Henriette Hvidsten Eilertsen (fløyte), Rastko Obradovic (saksofon), Magnus Sefaniassen Eide (trommer), Håkan Norby Bjørgo (bass), Bojan Marjanovic (piano)

Lørdag 10. juni kl. 21.00

Daiisy + – Thea Emilie Wang (sang) 
Med Henrik Håland (trommer), Jonas Kilmork Vemøy (trompet), Martin Gjerde (piano)

Lørdag 10. juni kl. 21.45

Fervent Mind – Live Sollid Schulerud (vokal og live electronics) 
Med Andrea Louise Horstad og Birte Slettevoll (koring), Simen Skrebergene og Torstein Slåen (gitar), Audun Barsten Johnsen (tangenter), Martin Skrebergene (bass), Henrik Håland (trommer)

Søndag 11. juni kl. 19.00

Billy Meier – Henriette Eilertsen (fløyte) 
Med Hans Kjorstad (fele), Sander Eriksen Nordahl (gitar), Martin Morland (bass), Ivar Myrset Asheim (trommer)

Søndag 11. juni kl. 20.15

Faux+ – Simen Skrebergene (gitar) 
Med Joel Ring (bass), Henrik Håland (trommer), Lauritz Lyster Skeidsvoll (saksofon), Lyder Øvreås Røed (trompet)

Søndag 11. juni kl. 21.15

Markus Dvergasteins Ambivalente Kameradi – Markus Dvergastein (gitar)

Søndag 11. juni kl. 22.00

Sander Eriksen Nordahl (gitar)

Mandag 12. juni kl. 19.00

Pangpang – Håkon Norby Bjørgo (kontrabass) 
Med Ivar Myrset Asheim (trommer), Sander Eriksen Nordahl (gitar)

Mandag 12. juni kl. 20.15

Martin Morland (bass) 
Med Karl Hjalmar Nyberg (saksofon), Håkon Aase (fele), Sander Eriksen Nordahl (gitar), Øystein Aarnes Vik (trommer)

Mandag 12. juni kl. 21.15

ísa – Stian Unhjem (gitar) 
Med Emilie Bjørnstad (vokal), Vegard Sandbukt (trompet), Lauritz Skeidsvoll (tenorsaksofon), Nilas Granseth (trombone), Tina Lægreid Olsen (barytonsaksofon), Martin Sandvik Gjerde (Fender Rhodes), Magnus Falkenberg (bass), Magnus Sefaniassen Eide (trommer)

Omtale

Det er gode sjanser til å oppleve noe helt nytt og uventet i dette møtet med morgendagens musikere.

Studieretning for improvisert musikk / jazz ved Norges musikkhøgskole er den vanskeligste utdanningen å komme inn på i hele landet viser nasjonal statistikk og tall fra Rådet for utøvende musikkutdanning.

Vi får høre master- og bachelorstudenter fra studieretning for improvisert musikk/jazz, musikkpedagogikk-studenter med jazz/pop/rock som hovedområde og komposisjonsstudenter som arbeider innen jazzfeltet.

Artister som Ellen Wang, Pixel, Bendik Baksaas, Shining, Beady Belle, Jarle Bernhoft, In The Country, Albatrosh, Solveig Slettahjell og Maja Ratkje er tidligere studenter ved Musikkhøgskolen og har avlagt denne type eksamen.

Musikkhøgskolens jazzeksamensfestival arrangeres for niende år på rad i samarbeid med Nasjonal jazzscene.