Lyden_av-Musikkhøgskolen f Paal Audestad – Kopi.jpg

Ny sesong. Nye historier.

Mandag 6. mai lanseres sesong 2 av podkasten Lyden av. Det betyr fire nye episoder, med fire helt nye historier.

Lyden av

En musikkpodkast fra Norges musikkhøgskole. 

2. sesong:

1. Å finne sin egen stemme: Selvfølgelig ønsker alle komponister å finne sin egen stemme, sier komponisten Kaija Saariaho. To etablerte og to unge komponister reflekterer over denne idéen.

2. Lyden av alt: Natasha Barrett er professor i elektroakustisk komposisjon. Hun sier at i denne musikken kan man ikke bare tenke på det musikalske, men på alt lyden bringer med seg av assosiasjoner og referanser til i verden rundt oss.

3. Improvisasjon for klassiske sangere: Mona Julsrud, sanger og pedagog, har satt i gang faget Improvisasjon for klassiske sangere. En sjangerfri utfoldelse, uten noter.

4. Lyden av kirke: Hvilket samsvar er det mellom kirkemusikkutdanningen og den virkeligheten som møter kirkemusikerne rundt i de forskjellige menighetene?
 


​Last ned podkasten:


 

Journalist Bodil Maroni Jensen begynte å samle stoff til Lyden av sesong 2 lenge før pilotepisoden ble lansert i desember 2018. Den lange listen over potensielle temaer endte til slutt med fire episoder, som har brakt henne til både lydstudio og kirke.

– Det har vært en utelukkende positiv opplevelse. Det som gjorde størst inntrykk, var hvor åpne og oppriktige studentene var. Jeg stiller ofte vanskelige spørsmål, som ingen har klare svar på. Da må man ta seg god tid, gi samtalepartneren anledning til å utvikle noen meninger mens vi snakker. Jeg liker å få frem den enkeltes personlige betraktninger, også tvil og usikkerhet. Jeg har blitt rørt av hvor uredde og tillitsfulle studentene har vært – hvor mye de har gitt av seg selv.

– Jeg har blitt rørt av hvor mye studentene har gitt av seg selv.

Bodil Maroni Jensen

Skapende musikere

Sesongen handler blant annet om musikere som skaper. I de første to episodene vil lytterne møte komponister i ulike miljø – den verdenskjente komponisten Kaija Saariaho forteller om jakten på en egen stemme, mens Natasha Barrett gir oss et innblikk i den elektroakustiske musikkens verden, og hvordan det å høre på musikk uten visuelle referanser, påvirker lytteopplevelsen.

Bodil Maroni Jensen sammen med Einar Stray og Peter Daatland fra sesong 1. Foto: Paal Audestad

I episode 3 møter vi en gruppe klassiske sangere som har falt pladask for improvisasjon, i motsetning til de fleste klassiske musikere. Er dette en rød tråd?

– Det har nok å gjøre med min interesse for spørsmål uten ja og nei-svar. Hvorfor er vi opptatt av kunst, og hva driver de som skaper? Jeg begynte med Kaija Saariaho, fordi hun er så klar på at unge komponister også må ha et forhold til å finne sin egen stemme. Selv om hun har lyktes som komponist, er hun interessert i de samme problemstillingene som studentene. Etter intervjuet med henne, ville jeg snakke med komponister med andre synspunkter, som mener jakten på en egen stemme kan stå i veien for kunsten. Jeg er opptatt av de ulike forestillingsverdenene.

Kirkemusikeren: organist eller menighetsarbeider? Foto: Christian Houge

Kirkemusikeren

Siste episode i Lyden av Sesong 2 handler om livet som kirkemusiker. Er man organist eller menighetsarbeider – utøver eller noe mye mer allsidig? Kirkemusikerne vi møter reflekterer over disse problemstillingene – spørsmål som strekker seg lenger enn enkeltmusikerens hverdag, og ut i det kirkelig- og kulturpolitiske landskapet.
 
Første episode av Lyden av, sesong 2, blir tilgjengelig 6. mai. Deretter kommer det nye episoder de tre neste mandagene.

Sist oppdatert: 3. mai 2019

Lyden av

En musikkpodkast fra Norges musikkhøgskole. 

2. sesong:

1. Å finne sin egen stemme: Selvfølgelig ønsker alle komponister å finne sin egen stemme, sier komponisten Kaija Saariaho. To etablerte og to unge komponister reflekterer over denne idéen.

2. Lyden av alt: Natasha Barrett er professor i elektroakustisk komposisjon. Hun sier at i denne musikken kan man ikke bare tenke på det musikalske, men på alt lyden bringer med seg av assosiasjoner og referanser til i verden rundt oss.

3. Improvisasjon for klassiske sangere: Mona Julsrud, sanger og pedagog, har satt i gang faget Improvisasjon for klassiske sangere. En sjangerfri utfoldelse, uten noter.

4. Lyden av kirke: Hvilket samsvar er det mellom kirkemusikkutdanningen og den virkeligheten som møter kirkemusikerne rundt i de forskjellige menighetene?
 


​Last ned podkasten: