Vi vil minnes Harald V som ein varm, raus og samlande farsfigur for heile landet og for ein kongefamilie som har løfta fram verdien av tradisjonar, kunst og kultur gjennom heile virket sitt. Vi vil òg slutte oss til kongens eigne ord frå slottshagefesten i 2016:
«Når vi synger ‘Ja, vi elsker dette landet’, skal vi huske på at vi også synger om hverandre. For det er vi som utgjør landet. Derfor er nasjonalsangen vår også en kjærlighetserklæring til det norske folk.»
Kongehuset har vore ein viktig støttespelar for musikkutdanning i Noreg. Kong Oscar II sytte seint på 1800-talet for ekstra midlar til talentfulle, men ubemidla studentar ved den nyoppretta organistskolen, som seinare blei Musikkonservatoriet i Oslo. Kong Olav V var høg beskyttar for konservatoriet og var varmt til stades i Universitetets aula då det i 1973 blei feira at det blei til Noregs musikkhøgskole. Sidan la kronprinsesse Sonja ned grunnsteinen til det nye bygget på Majorstua i 1989, og opna eit nytt tilbygg i 2007.