Gå til hovedinnhold
Norges musikkhøgskole Norwegian Academy of Music Søk

Koret som gir minner nytt liv

En korøvelse med eldre mennesker. I forgrunnen står en ung kvinnelig dirigent og stekker hånden som imiterer en mikrofon mot en eldre mannlig korist.

Sang vekker minner, skaper glede og gir fellesskap for koret på Kampen Omsorg+. Koret er en del av forskningsprosjektet Demenskor Oslo 24–26, som forsker på hvordan musikk og sang påvirker personer med demens.

På korøvelsen på Kampen Omsorg+ i Gamle Oslo fylles en etter en av stolene i lokalet. Korleder Karoline Gjertsen og frivillige sørger for at alle får navneskilt og permer med sangtekstene for ukens øvelse.

– Demenskor er kjernen av musikkglede og hva musikk egentlig handler om. De som er med i koret gir så mye tilbake. Det er takknemlighet, glede og mestring, sier Karoline.

Hun smiler til koristene som sitter samlet i en halvsirkel i rommet.

– Hva har dere lyst til å synge i dag? spør hun, og øvelsen er i gang.

Karoline er utdannet musikkterapeut ved Norges musikkhøgskole (NMH), og var rask til å melde seg da forskningsprosjektet Demenskor Oslo 24–26 søkte etter korledere.

– Koret er et fellesskap som ikke handler om sykdom – de er der som fullverdige kormedlemmer. Vi spiller på de friske sidene deres, sier hun.

– Demenskor er kjernen av musikkglede og hva musikk egentlig handler om. De som er med i koret gir så mye tilbake. Det er takknemlighet, glede og mestring.

Karoline Gjertsen dirigent
Kvinnelig dirigent gestikulerer samtidig som hun synger.

Fra skepsis til sangglede

Koret på Kampen Omsorg+ består av om lag femten korister. En av dem er Arne Gulbrandsen, som ikke var helt overbevist da han først ble spurt om han ville bli med og synge i kor.

– «Nei, det der er bare noe tull», tenkte jeg, forteller Arne med et glimt i øyet.

Det er jo noe med å synge i fellesskap. Nå gleder jeg meg til å komme hver uke og synge i koret.

Arne Gulbrandsen om å synge i kor
En smilende eldre mann sitter i en stol på en korøvelse.

Men etter den første øvelsen, da koret endelig var i gang under ledelse av Karoline og pianist Sverre Tollefsen Laupstad, ble tonen en annen.

– Da skjønte jeg at det var noe for meg, og at det var artig å være med i kor. Det er jo noe med å synge i fellesskap, sier Arne.

– Nå gleder jeg meg til å komme hver uke og synge i koret, fortsetter Arne.

Karoline merket forskjellen allerede fra første øvelsen.

– Den første øvelsen var det litt nervøs stemning, men nå er de trygge på hverandre, sier hun.

Fellesskap i koret

I demenskoret henter Sigrid Nordvik frem musikkgleden hun opplevde i oppveksten og gjennom livet. Hun hadde sunget i kor tidligere, og lærere på skolen bidro til å dyrke interessen for musikk.

– Det er hyggelig å møtes og synge. Det betyr mye å få bli med i koret og synge sammen, forteller Sigrid.

– Vi må fortsette med korene og utvide tilbudet. Jeg tror å synge i kor gjør godt for mange.

Sigrid Nordvik om kortilbudet
Eldre kvinne som synger i kor. Forgrunnen er uskarp med to korister og rullatorer.

– Det jeg liker best med koret er å synge sammen og være sammen, legger Arne til.

– Vi må fortsette med korene og utvide tilbudet. Jeg tror å synge i kor gjør godt for mange, sier Sigrid.

Musikk som vekker minner

På repertoaret på Kampen er det et variert spekter av gamle slagere og klassikere.

– For personer med demens er det minner som kan komme frem i sanger og musikkvalg. Gjennom musikken kommer du frem til det kjente og det kjære, forteller Karoline.

Karoline forteller at hun jobber som musikalsk detektiv de første ukene for å finne ut av hva koredeltagerne liker. Hvor i landet kommer du fra? Hvor gammel er du? Spiller du et instrument? Etter hvert tester hun ut nye forslag og ser på reaksjonene. Koret får være med å påvirke repertoaret.

– Repertoaret til demenskoret spenner fra klassisk og viser til pop, rock og jazz. Vi synger de fineste melodiene fra alle sjangre, sier Karoline med et smil.

Arne forteller han liker eldre musikk og gamle slagere, og trekker frem «En liten gylden ring» av Jens Book-Jenssen som en favoritt å synge i koret.

– Det er vanskelig å si hvorfor jeg liker den så godt. Den bare sitter så godt! Den sangen der er «meg», bare, forteller han.

Forskning på musikkens kraft

Bak koret på Kampen står forskningsprosjektet Demenskor Oslo 24–26, et samarbeid mellom NMH og Oslo kommune. Prosjektet undersøker hvordan musikk og sosialt fellesskap påvirker mennesker med demens eller hukommelsesproblemer.

– Vi vet at musikk kan vekke minner og følelser, men nå ønsker vi å se hvordan fellesskapet i et kor påvirker livskvaliteten over tid, sier Kristi Stedje, musikkterapeut og forsker ved Senter for forskning i musikk og helse (CREMAH).

Sammen med musikkterapeut og forsker Kjersti Johansson leder hun prosjektet Demenskor Oslo 24–26. Prosjektet er nå kommet halvveis.

– Ensomhet er en av vår tids største folkehelseutfordringer, og kan også være en risikofaktor for forverring av demenstilstanden.

Kristi Stedje Prosjektleder for Demenskor Oslo 24–26.

– Vi er særlig opptatt av å finne ut om kordeltakelsen kan redusere ensomhet, både hos personer med demens og deres pårørende. Ensomhet er en av vår tids største folkehelseutfordringer, og kan også være en risikofaktor for forverring av demenstilstanden, sier Stedje.

Hun legger til at forskerne også ser på hvordan korene påvirker humør og depresjonssymptomer hos deltakerne, og hvordan pårørende opplever tilbudet.

– I tillegg gjør vi helseøkonomiske analyser. Det er noe kommunen trenger i prioriteringer av sine helsetilbud, sier hun.

Målet er også å utvikle en veileder slik at flere kommuner kan etablere egne demenskor i fremtiden.

– Musikk og sang har lenge hatt en viktig plass i arbeid med eldre og personer med demens. Etter NRK-serien Demenskoret i 2023 opplevde vi en stor oppblomstring. Nå ønsker vi å bidra med kunnskap som kan gjøre slike tilbud varige, faglig solide og bærekraftige for så mange som mulig, sier Stedje.

«Thank you for the music»

Koristene Sigrid og Arne trekker frem den positive effekten av de ukentlige korøvelsene.

– Stemningen er veldig fin og positiv. Folk er blide og tar det fullt ut, sier Sigrid. Hun legger til at hun kjenner en forskjell på seg selv etter en øvelse.

Den siste sangen i repertoaret står for tur. Ukens korøvelse blir avsluttet på storslagent vis med ABBAs klassiker «Thank you for the music».

– Det er en veldig fin avslutning på øvelsen. Jeg kan få litt tårer i øynene noen ganger, sier Sigrid.

– Jeg legger opp øvelsene slik at når vi går ut av dette rommet, «flyr» de ut. Da merker jeg at de opplever dette som noe viktig, forteller Karoline.

Koret synger den siste strofen, og ukens korøvelse på Kampen er over for denne gang. Fra bakerste rad bryter det entusiastisk ut «Kan vi ikke ta en sang til»?

Korøvelse med eldre mennesker. I fokus er en ung kvinnelig dirigent som holder en eldre mann i hånden.

Artikler relevante