Gå til hovedinnhold
Norges musikkhøgskole Norwegian Academy of Music Søk

Beethoven10, vol. 2

Denne konserten inngår i mitt masterprosjekt; å fremføre Beethovens samtlige sonater for fiolin og klaver i samarbeid med pianist Vebjørn Anvik.

Charlotte Wiig, Sveinung Bjorå

Beethoven skrev til sammen 10 sonater for denne besetningen – derav denne konsertserien navn, «Beethoven10». Disse verkene dekker en stor del av Beethovens svært ulike faser som komponist og viser en unik spennvidde i stil og uttrykk. På denne konserten begir vi oss ut på sonate nr. 3 og nr. 6. Kveldens to sonater er svært forskjellige i karakter og tonespråk.

Sonate op. 12 nr. 3, i Ess-dur (1798) er tydelig inspirert av Joseph Haydn. Samtidig er Beethovens originalitet allerede her fullt til stede. Sonaten bobler av humør og friskhet, men har også en dyptfølt langsom andresats. Sonate op. 30 nr. 1 i A-dur (1801–1802) viser helt andre sider ved komponisten; lyrisk melodiøs og klangskjønn musikk, med mange subtile nyanser, men også med glimt av underfundig humor.

Program

Ludwig van Beethoven (1770–1827)

  • Sonate for fiolin og klaver nr. 3 i Ess-dur, op. 12 nr. 3
  • Sonate for fiolin og klaver nr. 6 i A-dur, op. 30 nr. 1

Medvirkende

  • Jon Darre (fiolin)
  • Vebjørn Anvik (klaver)

Publisert: 12. jan. 2026 — Oppdatert: 12. jan. 2026